Kościółki

Wąwozy

Twierdze

Muzea

Plaże

Drogi i Mapy

Naszym zdaniem

Płaskowyż Nida, Ideon Andron,Idaian Antron

Płaskowyż Nida - Widok spod Eklissia Analipsi Na płaskowyż Nida jechaliśmy od strony Iraklionu, więc nie przejeżdżaliśmy przez osławioną Anogię, zostawiając ją nieco z boku, z prawej strony. Za anogią rozpoczyna się naprawdę przepiękna droga. Przepięknie poprowadzona, bo jej jakość dość dziwna. Niby porządny asfalt, z dobrze namalowanymi liniami pobocza, tyle, że linie te malowane są dokładnie tak, jak krawędź drogi. Droga urwana, linia idzie wzdłuż urwania. Piękne i greckie. Ale trzeba uważać. Kilka kilometrów za Anogią, droga wspina się w górę, powoli, bez pośpiechu, choć momentami podjazdy są dość ostre i kręte. Musimy wyspinać się na 1400 m n.p.m., a w zasadzie wyżej na 1506 m, bo musimy pokonać góry Psiloritis okalające płaskowyż, który leży na wysokości ok. 1400 m n.p.m.

Przed płaskowyżem odchodzi w lewo droga na szczyt Skinakas (1750 m.npm), gdzie znajduje się jedyne na Krecie obserwatorium. Widoczne spod jaskini Ida. Droga kończy się wielkim parkingiem, obok niedokończonego schroniska. Parking bezpłatny. Frappe w kafejce 1,5€. Obiad też niedrogi. Ludzi praktycznie nie ma. Kilka, 4-5, samochodów turystów. Tubylców nie widać, dopiero jak wpatrzyć się w płaskowyż widać samochody, którymi pasterze przemieszczają się po płaskowyżu.

Chcąc dojść do jaskini, spod schroniska, trzeba skierować sie na południe. Ścieżka jest dość dobrze oznaczona, czerwonymi punktami. Można kierować się na kościółek Analipsi, widoczny na stoku. Można też pójść drogą szutrową, a nawet, jak ktoś lubi, dojechać pod samo wejście samochodem. Tylko po co? Spacer do jaskini, to masa wrażeń widokowych i zapachowych. Majowe góry pachną tymiankiem, oregano i setkami innych, nie znanych nam, ziół. Po 30 minutach spaceru dochodzimy do, wyraźnie nowej, drogi, wyłożonej kamieniami i nią doczłapujemy do ogrodzenia i kasy. Kasa nieczynna, bo jaskinia też nieczynna. Zawalona śniegiem. Koniec maja, pod jaskinią zwały śniegu, a jakiś turysta z anglii rzuca do nas śnieżkami. {gallery}images/nida{/gallery}

Wg. legendy w jaskini Ida miał się urodzić Zeus. Podobnie jak w jaskini Dikti na płaskowyżu Lasithi. Podobno obecnie bierze górę teoria, że jednak w jaskini Dikti. Sądzimy, że to z prozaicznego powodu. Łatwość dojazdu do jaskini Dikti. Na Płaskowyż Nida ciężko jest dojechac autobusem.

Na wycieczkę na płaskowyż trzeba przeznaczyć więcej czasu, jeśli ktoś lubi góry. Naprawdę pięknie, widoki fantastyczne i nawet jeśli nie wybierzemy się w dłuższą trasę, to i tak zejdzie nam pół dnia

Uwaga: Ścieżka idzie cały czas po odkrytym terenie, więć w duży upał potrzeba dużo płynów i jakieś nakrycie głowy plus krem, żeby słoneczko nas nie poparzyło. My byliśmy pod koniec maja, więc słońce nie bardzo nam dokuczało, tym bardziej, że leżący śnieg skutecznie obniżał temperaturę. Do tego nieustający wiatr działał jako dodatkowe chłodzenie.

W naszym rankingu najpiękniejszych miejsc na Krecie, Płaskowyż Nida jest na miejscu 2.

Trasa na GPS Garmin.

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Napisz do nas

11-150603_gr_90012300_2.jpg
JSN Tendo template designed by JoomlaShine.com