Kościółki

Wąwozy

Twierdze

Muzea

Plaże

Drogi i Mapy

Naszym zdaniem

Moni Katholiko

Moni Katholiko - Widok z mostu Donikąd  Moni Katholiko to opuszczony klasztor, do którego można się dostać tylko piechotą. Obecnie jest dość często odwiedzany przez turystów. Byliśmy tam w maju 2015 i na 3 godziny pobytu, tylko około godziny byliśmy sami. Ze wszystkich miejsc, które odwiedziliśmy na Krecie zrobił na nas największe wrażenie. Niesamowity klimat, spokój tego miejsca i położenie, to jest coś.

Dostać sie tam można tylko samochodem, dojeżdżając do Moni Gouvernetu. Z Chani trzeba jechać w kierunku lotniska, potem na klasztor AGia Triada i przed klasztorem drogą w lewo. Trasę, którą jechaliśmy, zapisaną w formacie dla Garmina można pobrać tutaj.

Płaskowyż Nida, Ideon Andron,Idaian Antron

Płaskowyż Nida - Widok spod Eklissia Analipsi Na płaskowyż Nida jechaliśmy od strony Iraklionu, więc nie przejeżdżaliśmy przez osławioną Anogię, zostawiając ją nieco z boku, z prawej strony. Za anogią rozpoczyna się naprawdę przepiękna droga. Przepięknie poprowadzona, bo jej jakość dość dziwna. Niby porządny asfalt, z dobrze namalowanymi liniami pobocza, tyle, że linie te malowane są dokładnie tak, jak krawędź drogi. Droga urwana, linia idzie wzdłuż urwania. Piękne i greckie. Ale trzeba uważać. Kilka kilometrów za Anogią, droga wspina się w górę, powoli, bez pośpiechu, choć momentami podjazdy są dość ostre i kręte. Musimy wyspinać się na 1400 m n.p.m., a w zasadzie wyżej na 1506 m, bo musimy pokonać góry Psiloritis okalające płaskowyż, który leży na wysokości ok. 1400 m n.p.m.

Spinalonga

Spinalonga Na Spinalongę trzeba popłynąć statkiem. Można z Agios Nikolaos, można z Eloundy, skąd odpływają spore statki i kosztują też sporo, bo 20€. Można z Plaki. Znacznie bliżej, więc i taniej, tym bardziej, że transport turystów na wyspę odbywa sie małymi, do 40 osób, kutrami. Taka przyjemność kosztuje 8€. Mało tego. Przypływamy kutrem i możemy być na wyspie ile chcemy. Wracamy dowolnym kutrem płynącym do Plaki, byle do godziny 1800.

Wąwóz Aradena

Wąwóz Aradena Wąwóz Aradena należy do najczęściej odwiedzanych wąwozów Krety. Dojazd jest łatwy, nową drogą jedziemy na południe w kierunku Impros, a potem Hora Sfakion. Droga jest przepięknie poprowadzona, więc wszyscy turyści zatrzymują się wielokrotnie i zawzięcie fotografują. Robiliśmy to samo. Most nad wąwozem został podobno zbudowany dla mieszkańców wioski Aradena, obecnie w ruinie i bez dostępu. Po przejechaniu przez most, okazuje się, że nie mozna dojść do wioski. Wszystko dokładnie ogrodzone i tylko z daleka można obejrzeć kościółek Św. Mikołaja i Archanioła Michała.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie Muzeum Archeologiczne w Heraklionie to największe muzeum na Krecie i drugie co do wielkości w Grecji. Nie lubimy podczas urlopu szwendać się po muzeach, ale to muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Zrobiło na nas większe wrażenie, niż wszystkie wykopaliska jakie widzieliśmy. Eksponaty zgromadzone w muzeum to najcenniejsze znaleziska z całej Krety, nawet sprzed 7000 lat. Ekspozycja zajmuje dwadzieścia dużych sal,z czego osiem na piętrze i ułożona jest w porządku chronologicznym.

Twierdza Rethymnon

Twierdza Rethymnon Twierdza wenecka w Rethymnonie widoczna jest z daleka, więc ciężko nie trafić. A warto do niej zajrzeć, nawet jeśli ktoś nie lubi oglądać zabytków, bo z twierdzy widać dosłownie całe miasto i jest to jedna z najlepiej zachowanych twierdz weneckich na Krecie. Wstęp kosztuje 4€. Najciekawszy naszym zdaniem jest meczet sułtana Ibrachima Chana i widoki z twierdzy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Napisz do nas

07-150530_gr_60010992.jpg

Ceny na Krecie

Ceny artykułów podstawowych
Chleb 1,2€
Mleko 1,5€
Piwo w knajpce 2-3€
Duży obiad w knajpce 15-25€
Cafe frappe 1,5-3€
Kawa 1,5-3€;
Pomidory w sklepie 3-5€
Pomidory u rolnika 0,5-1€
Pomarańcze w sklepie 3-5€
Pomarańcze u rolnika 5€ za 10kg
Benzyna 1,5-1,7€
Pokój 2-osobowy bez szaleństw 15-50€
Bilety wstępu
Jaskinia Dikti 2€
Parking przy jaskini Dikti 2€
Monastyr Agia Triada 2,5€
Twierdza Rethymno 4€
Twierdza Frangokastello 1,5€
Monastyr Moni Toplu 3€
Knossos 6€
Muzeum Archeologiczne w Iraklionie 6€
Spinalonga statek z Plakii 8€
Spinalonga statek z Eloundy 20€
Spinalonga wejście 2€
Gortyna 4€
Fajstos i Agia Triada bilet na oba wykopaliska 6€
Tylissos 4€
JSN Tendo template designed by JoomlaShine.com